BEINSports' un Fenerbahçe’ye açtığı dava reddedildi

18/07/2021 

Fenerbahçe Kulübü, beIN Media Group’un ‘Be Fair’ sloganının kullanılmaması için açtığı davanın mahkeme tarafından reddedildiğini açıkladı.

Fenerbahçe Kulübü, beIN Media Group’un “Be Fair” sloganının kullanılmaması yönünde açtığı davayla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, beIN Media Group’un tedbir kaldırma kararına karşı istinaf talebinin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından kesin olarak oy birliğiyle reddedildiği ifade edildi.

Resmi siteden yapılan açıklama şöyle:

“beIN Media Group şirketi, Kulübümüze yönelik Marka (Tecavüzün Tespiti İstemli) dava açmış ve mahkeme “Be Fair” sloganının kullanılmaması yönünde “ihtiyati tedbir talebinin kabulüne” karar vermişti. Sonrasında Kulübümüzün yaptığı başvuru neticesinde tedbir kararı kaldırılırken, beIN Media Group şirketinin tedbir kaldırma kararına karşı istinaf talebi İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından kesin olarak oy birliğiyle reddedildi.”

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından verilen kararda şu ibareler kullanıldı:

“Tarafların iddia ve savunmaları ile mevcut delil durumuna göre; somut olayda, markasal kullanımın bulunup bulunmadığı, markaya tecavüz ve haksız rekabetin yasal koşullarının gerçekleşip gerçekleşmediği hususlarında yaklaşık ispat koşullarının bulunmadığı, belirtilen hususların uyuşmazlığın esasına yönelik olup, yargılamayı gerektirdiği, davalı yanca ifade özgürlüğünün kullanılıp kullanılmadığına yönelik değerlendirmelerin uyuşmazlığın esasını çözecek mahiyette olup tedbir yoluyla değerlendirilemeyeceği, 6100 Sayılı HMUK’unun 396. maddesine göre durum ve şartların değişmesi halinde ihtiyati tedbirin değiştirilmesi veya kaldırılmasının yeniden talep edilebileceği dikkate alınarak İlk Derece Mahkemesi kararında bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşılmakla, ihtiyati tedbire itirazın kabulüne ilişkin 24/03/2021 tarihli ara karara karşı yapılan istinaf başvurusunun HMUK’unun 353/1-b/1. maddesi gereğince esastan reddine karar verilmesi gerekmiştir.”

Ne olmuştu?

BeINSports, Fenerbahçeli futbolcuların sahalarında oynadıkları Göztepe maçının öncesi ve sonrasında giydikleri “beFair” tişörtleri gerekçesiyle sarı-lacivertli kulübe fikri mülkiyet ihlali davası açmıştı.

İngiliz medyasından City A.M’in ‘özel haber’ olarak verdiği bilgilere göre; Fenerbahçeli futbolcuların maç öncesi ve sonrasında verilen röportajlarda ‘beFair’ yazan tişörtler giymeleri neticesinde Fenerbahçe’nin BeINSports’a karşı bir ‘halkla ilişkiler savaşı’ başlattığı belirtilirken, BeINSports avukatlarının da İstanbul’daki ilgili mahkemeye 24 saat içinde gerekli evrakları sunacağı belirtilmişti.

Fenerbahçe ise, sezon ortasından itibaren BeINSports’u VAR’ı manipüle ederek ve elverişsiz kamera açıları seçerek kendilerine karşı komplo kurmakla suçlamış, beIN iddiaları reddetmişti.

BeIN Media Group sözcüsü; “Haklarımızı korumak için gereken her türlü yasal işlemi başlatacağız. Daha önce de gösterdiğimiz gibi, fikri mülkiyetin korunmasında tavizsiz bir yaklaşım benimsiyoruz, bunun tek sebebi futbolun ekonomik temeli olması” demişti.

Diğer Başlıklar:


Web Tasarım & Uygulamaları: İstanbulNet